• FOTO: Heiko Junge/ Scanpix

Hilde GP tok sin første verdenscupseier

Hilde G. Pedersen (41) tok karrierens aller første verdenscupseier i langrenn da hun vant lørdagens verdenscuprenn over 10 km klassisk.

Lørdag kom dagen tobarnsmoren fra Nybygda har drømt om. Drømmen om å stå øverst på seierspallen. 10-kilometeren i klassisk i Otepää ble hennes lykkeløp. For to år siden kom hun på 2. plass i den samme løypa.

Endelig klaffet alt. Til og med de berømmelige marginene. Ingen 41-årig kvinne har tidligere vunnet et verdenscupløp.

I minuttene etterpå gikk hun bare rundt og smilte og mottok gratulasjoner fra en hel skiverden.

– Jeg beklager om jeg ikke ser så blid, men jeg kan love dere at jeg er utrolig glad inni meg. Det er nesten som det ikke er gått opp for meg ennå, sa Hilde GP etter den fantastiske finishen som sikret henne seieren, kun to tideler foran hjemmefavoritten Kristina Smigun.

Håp

Hilde Gjermundshaug Pedersen er blitt både nummer to og tre tidligere, men aldri gått helt til topps. Ikke før under mildværet i Estland lørdag.

– Helt ærlig, har du trodd at du kunne vinne en dag?

– Ja, absolutt. Jeg har aldri mistet håpet. Nå har jeg klart det én gang, og da kan jeg også klare det flere ganger. Det var på tide at også jeg endelig hadde sekundene på min side, mente seierskvinnen.

Skeptisk

Veteranen startet som vanlig litt rolig og lå 10 sekunder bak etter to kilometer. Etter seks kilometer fikk hun opp farten til gagns.

– Jeg hadde ingen god følelse før start, og åpningen var langt fra rå. Men så løsnet det skikkelig.

Ved passering 9,2 kilometer lå hun fortsatt tre sekunder bak Smigun.

– Da jeg fikk høre det, tenkte jeg at jeg aldri i verden skal gi meg uten kamp. Jeg tok i alt jeg kunne, og det var utrolig spennende å stå i målområdet mens jeg ventet på Smigun skulle komme, sa seiersdebutanten i internasjonal sammenheng.

Trent

Landslagstrener Svein Tore Samdal har gått og ventet på Hilde GP i hele år. Vi fikk en forsmak da hun tok en 3. plass i Vernon i Canada før jul.

– Hun har trent hardere og mer enn noensinne. Det er ingen grunn til at hun ikke skal kunne bli bedre. Selv i en alder av 41 år når hun har trent mer enn tidligere, mente Samdal.

– Genetisk er hun et utrolig talent. Hun var verdens beste 18-åring for 23 år siden, men jeg tviler på om hun hadde vært best her i dag om hun ikke tatt det roligere i noen sesonger, sa Samdal.

Hilde GP var knallgod som junior, men fikk det tøft i overgangen til senioralder. Det ble så tøft at hun sluttet med langrenn. I flere sesonger prioriterte hun skiorientering og ble best i verden der også.

Lørdag var det ingen som var lei seg for at hun ble med i verdenscupsirkuset igjen – i desember 1999.

Og snart er det OL...

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Siste fra Sport

Her blir det verdenscup i BMX

Randaberg Arena blir åstedet for en spektakulær verdenscup i BMX supercross i april.

Pearce blir England-sjef

Assisstenten overtar etter Fabio Capello.

Disse starter for Sandnes Ulf

Følg Sandnes Ulf - Randberg direkte

TV 2 vil fortsette med Premier League

Snart klart for nye budrunder om engelsk fotball.

Rooney vil ha Redknapp

Wayne Rooney vil at Harry Redknapp skal etterfølge Fabio capello som England-manager.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet