Grit Jurack er verdens beste høyreback og Tonje Nøstvolds største forbilde. I dag møtes de i semifinalen i VM.
AV: camilla klovning
30 år gamle Grit Jurack har spilt 242 landskamper og scoret 1342 mål for Tyskland. Tonje Nøstvold er 22 år gammel, har spilt 60 landskamper og scoret 112 mål. I kveld møter hun sin barndoms store forbilde i semifinalen i håndball-VM.
– Hun var favorittspilleren min da jeg var yngre, og jeg spiller med nummer fire på drakten i Byåsen fordi det er den Jurack har. Hun er veldig god, ekstremt treffsikker, flink til å vurdere enhver situasjon og veldig god på overslagsfinter, sier Nøstvold.
Selv har hun ikke lykkes så bra hittil i VM som hun hadde håpet. Etter en solid innsats i EM i fjor, har VM nesten blitt en nedtur.
Variabel innsats
Det har gått veldig opp og ned. Jeg hadde litt startvansker mot Angola, og spilte ikke bra mot Den Dominikanske Republikk. Etter det har jeg hatt flere kamper jeg er fornøyd med, men det er klart det gikk bedre i EM i fjor. Da fikk jeg også spille mye mer, sier 22-åringen.
I fjor scoret Nøstvold 22 mål på åtte kamper og spilte det meste. Det toppet seg med fem mål mot Slovenia, fire mot Tyskland og sju mot Østerrike. I år har hun scoret sju mål på seks kamper og sittet på tribunen to ganger.
– Det er veldig kjedelig, og jeg blir alltid skuffet over ikke å få spille. Samtidig er vi mange keivhendte i troppen, og det er stor konkurranse om plassene. I fjor kom jeg mye bedre i gang, fikk full klaff i den første kampen og fløt på en medgangsbølge. I år har jeg slitt litt mer. Noe har vært bra og noe dårlig, sier hun.
Treffsikker
Tysklands Grit Jurack er VMs toppscorer med 61 mål og en uttellingsprosent på 62. Nøstvold har truffet på sju skudd og har 41 prosents uttelling - minst av de norske.
– Jeg har mye å gå på i forsvar og gjøre det bedre i Byåsen. På landslaget må jeg lære å stole mer på meg selv, sier hun.
Det er landslagssjef Marit Breivik og Thorir Hergeirsson enige i.
– Jurack har et veldig bra skudd og er bedre trent enn på lenge. Hun er nok verdens beste høyreback, sier Breivik, som ikke er skuffet over Nøstvold.
– Vi kan ikke si noe på det Tonje har gjort, og hun har ikke fått like mye spilletid som i EM. For å nå opp på Juracks nivå må hun trene hardt, være tålmodig og forbedre forsvarsspillet sitt. Hun er i ferd med å bli en bakspiller på internasjonalt nivå, men har mye å hente i forsvar. Det gjelder alle de keivhendte spillerne våre. De kommer til å få spille mer når de blir bedre i forsvar, sier hun.
GRIT JURACK
Født: 22. oktober 1977.
Fra: Tyskland.
Klubb: Viborg HK, Danmark.
Posisjon: Høyre back.
Høyde: 186 cm.
Landskamper/mål: 242/1342.
TONJE NØSTVOLD
Født: 7. mai 1985.
Fra: Hundvåg, Stavanger.
Klubb: Byåsen.
Posisjon: Høyre back.
Høyde: 178 cm.
Landskamper/mål: 60/112.
FOTO: Scanpix
Kommentarer