• Usain Bolt røk ut etter tyvstart.

    FOTO: Scanpix

Bolt-tabbe endrer ikke regelen

Selv ikke en VM-finale på 100 meter uten verdens raskeste mann i blokken vil endre regelen om direkte diskvalifikasjon ved tjuvstart.

Friidrettsverden satt sjokkert tilbake etter at Usain Bolt spratt ut av startblokken før startskuddet var gått i VM-finalen søndag. Siden 1. januar i fjor har regelen vært krystallklar: Direkte diskvalifikasjon ved tjuvstart.

- Regler er regler, og det er regelen i øyeblikket. Det er ikke blitt fattet beslutning om å diskutere endring på neste styremøte, sier en talsmann i Det internasjonale friidrettsforbundet (IAAF).

Favoritten, verdensrekordholderen, den regjerende OL- og verdensmesteren måtte forlate banen og la rivalene gjøre opp om en av idrettsverdens gjeveste titler.

Finalen ble av det lutfattige slaget med juniormester Yohan Blake som verdensmester på høyst ordinære 9,92 sekunder (i motvind). Heller ikke Asafa Powell eller Tyson Gay deltok i VM på grunn av skader. (©NTB)

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Friidrett

Thorkildsen fortsatt på topp

Andreas Thorkildsen ble ikke verdensmester i spyd. Gullet gikk til tyskeren Matthias De Zordo, men likevel blir nordmannen ranket på topp av Athletics Weekly, melder friidrett.no.

Ndure til finalen

Jaysuma Saidy Ndure er klar for finalen på 200 meter under VM i friidrett.

Bekele trakk seg fra 5000 meter

Regjerende verdensmester Kenenisa Bekele møtte ikke til start på mennenes 5000 meter i friidretts-VM torsdag.

«Blade Runner» til stafettfinale

Beinamputerte Oscar Pistorius (24) var stolt etter å ha hjulpet Sør-Afrika til finale på 4 x 400 meter stafett i friidretts-VM torsdag.

Kaniskina vant for tredje gang på rad

Russlands Olga Kaniskina gikk til topps i 20 kilometer kappgang for kvinner onsdag. Hun vant sitt tredje strake gull på distansen og er også olympisk mester.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest