Nå må Bjørnar skifte sko

Bjørnar Ustad Kristensen satser på Beijing-OL på 3000 meter hinder. Nå er han imidlertid tatt ut til nordisk mesterskap i terrenget i Sverige.

Sandnes-karen satser knallhardt på 3000 meter hinder i OL i Beijing neste sesong, men er også funnet god nok til å representere Norge i nordisk mesterskap i terrengløp i Södertälje 4. november.

- Jeg har akkurat startet treningen og er veldig spent på hva jeg kan prestere i terrenget, sier Ustad Kristensen, som først og fremst tar mesterskapet som verdifull konkurransetrening.

God tro

Landslagsansvarlig Erling Askeland har god tro på Ustad Kristensen.

- Han har såpass høy kapasitet at jeg tror han også kan hevde seg bra i terrenget. Med hardt underlag kan han ende på pallen med maks uttelling, sier Askeland. I så fall vil Ustad Kristensen også være aktuell for EM i Spania i desember. Tidspunktet for EM er bra ettersom Ustad Kristensen da kommer fra et tre uker langt høydeopphold i Sør-Afrika.

Ustad Kristensen skal løpe 10 kilometer i seniorklassen i Sverige under nordisk.

Lokale juniorhåp

I juniorklassen er Sandnes-kollega Henrik Ingebrigtsen tatt ut til å løpe 6 kilometer. Det samme er Skjalgs Lars Erik Malde.

- Begge var soleklare valg. Malde imponerte i NM, mens Ingebrigtsen vant et uttaksløp i Modum i helgen, sier Askeland. Han mener det først og fremst er i lagkonkurransen duoen kan hevde seg.

- Laget er godt nok til gull. Individuelt bør Ingebrigtsen og Malde være fornøyd med en plass blant de åtte beste.

atle.andersen@aftenbladet.no

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Siste fra Friidrett

Thorkildsen fortsatt på topp

Andreas Thorkildsen ble ikke verdensmester i spyd. Gullet gikk til tyskeren Matthias De Zordo, men likevel blir nordmannen ranket på topp av Athletics Weekly, melder friidrett.no.

Ndure til finalen

Jaysuma Saidy Ndure er klar for finalen på 200 meter under VM i friidrett.

Bekele trakk seg fra 5000 meter

Regjerende verdensmester Kenenisa Bekele møtte ikke til start på mennenes 5000 meter i friidretts-VM torsdag.

«Blade Runner» til stafettfinale

Beinamputerte Oscar Pistorius (24) var stolt etter å ha hjulpet Sør-Afrika til finale på 4 x 400 meter stafett i friidretts-VM torsdag.

Kaniskina vant for tredje gang på rad

Russlands Olga Kaniskina gikk til topps i 20 kilometer kappgang for kvinner onsdag. Hun vant sitt tredje strake gull på distansen og er også olympisk mester.

Relaterte bilder

FOTO: Anders Minge

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet