FOTO: Scanpix
Steinar Ege startet med sju strake redninger og la grunnlaget for norsk seier mot Egypt.
AV: camilla klovning
Landslagskapteien har vært en skygge av seg selv i VM-starten, og ikke engang vært inne blant mesterskapets 20 beste målvakter på statistikken. Mandag viste Norges veterankeeperen virkelig hva som bor i ham – og at han er best når det gjelder – da de norske håndballgutta vant nøkkelkampen mot Egypt 30-20.
Ege reddet Egypts sju første skuddforsøk, deriblant en straffe og en parade av verdensklasse, og la i stor grad grunnlaget for norsk seier med 10 redninger på 20 skudd i 1. omgang. Dermed er Norge allerede så godt som videre til hovedrunden i VM – før kampene mot Serbia onsdag og Danmark torsdag.
– Laginnsats
– Jeg synes vi gjorde en fantastisk laginnsats i 60 minutter, og det var utrolig gøy utpå der. Det var ikke mange baller vi forærte dem i løpet av kampen, kanskje tre-fire stykker, og det er utrolig sjelden, sier Ege til Aftenbladet.no like etter kampslutt.
Anført av en strålende opplagt keeper og et bunnsolid norsk forsvar, tok de norske håndballgutta føringen fra start i nøkkelkampen mot Egypt. De nordafrikanske motstanderne scoret ikke før det var gått 10 minutter og 40 sekunder av 1. omgang. Da leder Norge 5-0.
Stian Vatne, Erlend Mamelund og Bjarte Myrhol sto som en vegg i midtforsvaret – og ingen kunne se at Myrhol brakk nesen kvelden i forveien. Norge ofret alt i taklingene og la ned en ufattelig innsats i kampen som akkurat som forventet hadde høy temperatur og temperament. Norge slet en stund med å få has på Egypts stjernespiller Hussein Hussein, som scoret sju av laget ti mål i 1. omgang, men han var bare en skygge av seg selv utover i kampen. Steinar Ege vil ikke ta mye av æren for den norske timålsseieren.
– Det er fint hvis jeg er best når det gjelder, men jeg vet ikke om det er sånn. Hvor mange redninger jeg hadde er fullstendig uinteressant. Det viktigste er at vi sto kanonbra bakover. I dag fungerte samarbeidet mellom målvak og forsvar nærmest perfekt, og vi kan nesten ikke regne med at det blir sånn framover, selv om det hadde vært veldig gøy, sier Ege, som selv mener at han ikke var mer tent før kampen mot Egypt enn mot Saudi Arabia og Brasil – hvor han bare hadde ni redninger til sammen.
– Det spiller ingen rolle hvem vi møter. Innstillingen er den samme uansett. Jeg synes vi har kommet godt inn i turneringen og fått den starten vi ønsket, sier Ege.
Kontinuerlig behandling
Han slet med kramper i leggen før kampen mot Brasil og bare kontinuerlig behandling før mandagens kamp gjorde at han ble kampklar.
– Leggen er mye bedre enn i går, men fortsatt ikke helt bra, sier sørlendingen.
Og det var ikke bare Ege som storspilte for Norge mot Egypt. I angrep var kombinasjonen Mamelund-Myrhol nok en gang livsfarlig, og også Kristian Kjelling og Vegard Samdahl var friske. Dermed gikk Norge til pause med ledelse 14-10.
Egypt knappet inn på Norges ledelse til 14-12 etter hvilen, men så reddet Steinar Ege igjen. De norske gutta beholdt roen, og dro sakte men sikkert fra egypterne, som ble mer og mer frustrerte. Ege reddet 11 av 21 skudd også i 2. omgang.
Etter åtte minutter av 2. omagng sto det 18-13 til Norge. Kjellings kanoner suste i mål i angrep og kapteinen fortsatte å redde. Til slutt ble Grefsen-gutten norsk toppscorer med ni mål og kåret til banens beste spiller. Dermed vant det norske laget til slutt veldig komfortabelt 30-20 og er så godt som klar for hovedrunden.
Kommentarer