Tyrkeren som fikk ski på beina

Mert Akin forsøkte langrenn i hagen til svigerforeldrene og fant ut at han ikke var født med ski på beina. Det hindrer ham ikke i å gå Sesilåmi i helgen.

- Det var en merkelig opplevelse. Jeg forsto ikke hvordan nordmenn kunne gå på ski. Det tok meg lang tid og mye frustrasjon før jeg kunne gå fire-fem meter i hagen, sier Mert Akin til Aftenbladet.

Det var en vinterdag i 2007 at tyrkiske Mert spennet på seg noen langrennsski for første gang. Uvanlig nok hadde det falt snø i Stavanger og plenen hos svigerforeldrene på Eiganes var et greit sted å starte for tyrkeren som flyttet til Norge for to år siden på grunn av kjærligheten.

Løp flere maraton

Kort tid etter skiopplevelsen i hagen, fikk Akin høre om Birkebeinerrennet og historien bak det 5,4 mil lange løpet fra Rena til Lillehammer. Løypen er den samme som birkebeinerne Torstein Skevla og Skjervald Skrukka hadde med Håkon Håkonsson i 1206.

- Som utlending i Norge, ville jeg gjerne gjøre norske ting. Da syntes jeg Birkebeinerrennet var perfekt, sier Akin, som meldte seg på i fjor. Siden har han fullført tre helmaraton og flere andre lange løp for å lade opp til skiløpet. I helgen fullførte han Birkebeinerrennet på seks timer - på smørefrie ski.

- Det var nok ingen lur avgjørelse. Uansett var det en fantastisk opplevelse for meg, sier Akin, som har bakgrunn som judoutøver, men minner om at en judokamp er fem minutter, atskillig kortere enn fem mil på ski.

- Jeg synes skiløpet var en hardere enn maraton. Særlig mentalt ettersom det ikke bare er det fysiske som avgjør, men også utstyr og været, sier Akin, som ikke var særlig høy i hatten da han kom i mål søndag. Det var han heller ikke mandag.

Klar for Sesilåmi

I går var han derimot mer offensiv og hadde følgende melding:

- Nå har jeg lyst til gå Sesilåmi i helgen. Noen har advart meg mot å gå to så lange løp på en drøy uke, men jeg trenger jo ikke å vinne, sier Akin.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Sesilåmi

Stig gikk Sesilåmi uten ski

Mens folk flest har mer enn nok med å kave seg gjennom 51 kilometer med Sesilåmi, tok Stig Hetland fra Stavanger turen til fots.

Se bildene fra Sesilåmi

Sesilåmi gikk i drømmevær lørdag. Se bilder her!

Har fullført alle renn

Arne Kristian Espedal har gjennomført samtlige Sesilåmi. Dagens tid var nesten det beste han noensinne har prestert.

Ublidt møte med snøen

Magnar Gilje opplevde at noen falt foran han, dermed måtte han styre unna og gikk selv rett på trynet i snøklumpene.

Fristet til å bli i solveggen

Tone Sundvor var suveren i kvinneklassen, og hun var faktisk fristet underveis til å sette seg i solveggen.

ALDER: 31 år.

FRA: Istanbul, Tyrkia.

SIVIL STATUS: Gift med Elisabeth.

SKIBAKGRUNN: Debuterte i en hage på Eiganes for to år siden. I helgen fullførte han Birkebeinerrennet på seks timer.

AKTUELL: Skal gå Sesilåmi i helgen.

Relaterte bilder

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet