-
Den nyeste hytta i Viglesdalen blir selvbetjeningshytte med proviant når det kommer ny, betjent hytte der den gamle hytta (i bakgrunnen) ligger på bildet.FOTO: Pål Christensen
-
Mostøl ligger idyllisk til ved Mosvatnet nær Bråtveit i Suldal. Her er Barnas Turlag (turistforeningens barnegruppe) på en fellestur til hytta, som har begynt å se sine beste dager.
FOTO: Arvid Berentsen
-
Turen inn til Viglesdalen er en opplevelse som enda flere vil få oppleve når det blir betjent hytte på stedet.FOTO: Pål Christensen
-
Bakken gård ved Lysefjorden er ett av stedene hvor turistforeningen vil bygge nytt.FOTO: Tor Inge Jøssang
Vil bygge betjent hytte i Viglesdalen
En betjent hytte i Viglesdalen er en av nyhetene friluftsinteresserte rogalendinger kan komme til å få oppleve om ikke så altfor lenge.
AV: helge johanson
Stavanger Turistforening har fra før en ubetjent hytte i Viglesdalen. Stedet har blitt et populært utfartsmål. Går det som turistforeningen håper, vil du om få år kunne komme til dekket middagsbord i en ny hytte som ligger et par timers gange fra Nes i Hjelmeland.
Turistforeningen jubilerer neste år og vil bygge nye turisthytter på Mostøl i Suldal, Bakken og Skåpet i Lysefjorden, Kvitlen i Bjerkreim og altså en betjent hytte i Viglesdalen i Hjelmeland.
Foreningen er utfordret til å ta en enda større rolle innen folkehelse, og bidra til å gjøre regionen et enda mer attraktivt sted å bo i og besøke. De har planene klar.
– Dette blir vår gave til folk i Rogaland i forbindelse med jubileet. Vi vil senke terskelen, gjøre det enklere å komme til fjells. Med disse tiltakene vil vi «leie» folk inn i naturen, sier daglig leder Kjell Helle-Olsen og driftsansvarlig Stein Arne Pallesen i Stavanger Turistforening.
De innrømmer at de foreløpig ikke har penger til å gjennomføre alt. Men ideer er det nok av, og målsettingen såpass ambisiøs som de mener den bør være i et jubileumsår.
Mange som utfordres
Alle gode krefter oppfordres til å bli med på spleiselaget. Både næringsliv, offentlige aktører som fylkeskommune og kommuner, er utfordret; mange har allerede bidratt. Dialogen er god med flere, så foreningen har godt håp om å komme i gang med noen av prosjektene allerede neste år. I tillegg utfordres 23.000 medlemmer:
– Om et par uker får de brev i postkassen med innbetalingsblankett av den årlige medlemskontingenten. I begynnelsen av desember kommer en ny blankett i posten når de får medlemsbladet Fjell og Vidde. Dette bør være en god mulighet til å støtte foreningen i jubileumsåret, mener Pallesen.
Pengene som samles inn settes i et Jubileumsfond som øremerkes til de nye hyttene. Blir det noe til overs, går det til oppgradering av øvrige fjellhytter. Det blir også mulig å øremerke støtten til konkrete hytter.
Her blir det nye hytter:
Mostøl
Det bygges ny hytte i området rundt Mostøl i Suldalsheiene, endelig sted ikke fastsatt. Dette håper foreningen vil trekke enda flere til nærliggende hytter som Bleskestadmoen og Krossvatn.
Viglesdalen
Foreningens nye betjente hytte kommer i Viglesdalen i Hjelmeland. Hytta har lang sommersesong siden den ligger såpass lavt (425 moh).
Bakken gård
Nytt bygg ved kultur- og historieperlen Bakken Gård i Forsand – på nordsiden av Lysefjorden.
Skåpet
Ny hytte i Forsand på motsatt side av Lysefjorden med overnattingskapasitet vil styrke opplegget «Lysefjorden rundt».
Kvitlen
Ny hytte i Bjerkreimsheiene har vært planlagt lenge i et område fylt av kvaliteter på natur, historie og kultur.
Enklere til fjells
– Med disse tiltakene ønsker vi å gjøre det enklere for folk til å komme til fjells. Ingen av disse hyttene, med unntak av Kvitlen, ligger mer enn et par times fottur fra vei. Det gjør at folk kommer seg raskere inn fjellet, sier Kjell Helle Olsen.
Foreningen har hatt møter med aktuelle kommuner. Tilbakemeldingene er gode, og sakene går nå sin gang gjennom de kommunale organer. Muligheten for å få dem realisert er derfor gode.
– Hvilken av hyttene er dere mest begeistret for?
– Vi har tro på alle prosjektene. Samtlige er barnevennlige. Samtidig er det jo spennende at Viglesdalen kan bli vår neste betjente turisthytte. Dette vil også gjøre det mer spennende å gå fra Hjelmeland på rutenettet over mot Lysefjorden, sier Kjell Helle-Olsen og Stein Arne Pallesen.
Les også
Standard til fjells
Trenger Stavanger Turistforening flere betjente hytter?
MEDLEMMER: Rogalands største friuftsorganisasjon har 23.000 medlemmer.
AKTIVITET: Foreningen driver aktivt arbeid for barn, ungdom, familier og fjellsportinteresserte.
ARRANGEMENTER: Antall åpne arrangement i 2011 er nærmere 300.
NATURVERN: I tillegg arbeider foreningen for vern av natur og frilufsområder.
HYTTER: Foreningen har 38 hytter fra Haukeliseter i nord til Sokndal i sør. Flesteparten av disse er selvbetjente og ubetjente.
BETJENT: På betjente hytter er det betjening, du kan komme til dekket bord med treretters middag og kjøpe oppredd seng.
SELVBETJENT: Hytten har proviantlager med mat til salgs, men ikke betjening. Gjestene forsyner seg og gjør opp med engangsfullmakt/kredittkort på stedet. Man må ha med lakenpose, sovepose eller sengetøy.
UBETJENT: Som selvbetjent, men uten proviantlager.
Relaterte bilder
Mostøl er en sentral hytte i turistforeningens rutenett. En dugnadsgjeng fra Stavanger Turistforenings ungdomsgruppe har gjort en god del vedlikeholdsarbeid på hytten de siste par årene. Her var Elise Bjørkum Havik (til venstre), Anna Marie Moa og Idunn Aker i sving med malerpenselen før 2010-sesongen. FOTO: Hanna Melhus
Kommentarer