FOTO: Anders Minge
Passasjeren hadde 178 kroner igjen på ferjekortet, men kortleseren på Tau-ferja viste 0 kroner.
AV: rolv christian topdahl
Ferjepassasjeren reiser jevnlig med Tides ferjer og har derfor ferjekort. Den reisende fyller selv penger på kortet, og billettsystemet på ferjene viser saldoen etter at én reise er betalt.
Passasjeren var i dag formiddag på vei hjem fra landsstedet sitt i Hjelmeland til Stavanger da telleverket på Tides billettsystem gikk amok:
– Når billettøren trekker kortet i kortleseren på ferja mellom Nesvik og Hjelmeland sier kortleseren at passasjeren har 178 kroner igjen på kortet.
– Ferja mellom Tau–Stavanger skal koste 172 kroner. Passasjeren fikk imidlertid av kortleseren opplyst at han har 0 kroner igjen på kortet når han skulle hatt 6 kroner igjen.
– Passasjeren henvender seg derfor i billettluken. Etter en sjekk av billettøren viser det seg at passasjeren har 178 kroner igjen på kortet, ikke 0 som kortleseren oppga tidligere.
- Hvor gale kan det bli? Når regnskapet ikke stemmer, verken på kortet eller kvitteringen, må noen svare for det, sier passasjeren, som i sommerhalvåret reiser ekstra hyppig til landstedet i Hjelmeland.
Han er selv ikke veldig opprørt over saken, men ønsker å informere andre ferjereisende i regionen om problemene.
- Nå klør jeg og meg i hodet, for å si det slik.
Gaute Gangenes, regionssjef i Tide, har aldri hørt noe lignende historier før.
- Akkurat den versjonen har jeg ikke hørt, at kortleseren viser ingen dekning når det faktisk er dekning, sier han.
Dagens ferjekort med chip har vært i bruk siden februar i fjor.
- Vi opplevde at magnetkortene kunne tappes hvis man oppbevarte dem sammen med en mobiltelefon, men dette har vi ikke opplevd med chipkortene.
- Folk må melde ifra til billettøren om de oppdager noe unormalt med ferjekortene. Vi blir aldri bedre enn tilbakemeldingene vi får! sier Gangenes.
Kommentarer