Her er de mest populære navnene i nabolandet: – Overraskende at mange av dem ikke brukes i Norge.

Her er toppnavnene i Danmark i 2018.

Mange av toppnavnene i Danmark er også høyt på listene i Norge.
  • Babyverden.no
Publisert: Publisert:
iconDenne artikkelen er over tre år gammel

I januar kom den norske navnestatistikken der Emma og Lucas stakk av med de høyeste plasseringene.

I Danmark offentliggjøres navnestatistikken på en litt annen måte. Der venter de minst seks måneder med å offentliggjøre navnestatistikken, slik at alle foreldre får god tid på å bestemme seg for navn til barnet.

Dermed får de med så godt som alle i statistikken, mens den norske gjerne går glipp av navnene til noen av dem som er født senest på året. I Danmark ble altså statistikken for første halvår offentliggjort i januar, mens statistikken for hele året kom denne uken.

Les også

Se listene: Dette er de mest brukte navnene i Norge i dag

Ivar Utne, navneforsker ved Universitetet i Bergen.

– Selv om det er mange navn vi kjenner igjen i listene, er det litt overraskende at mange av de danske toppnavnene nesten ikke brukes i Norge i det hele tatt, sier navneforsker Ivar Utne ved universitetet i Bergen.

Les også

Myter om graviditet, fødsel og spedbarnstid: Dette stemmer – og dette stemmer ikke

Nordiske og internasjonale navn også i Danmark

I likhet med Norge er det to trender for de mest brukte navnene i Danmark: Det er noen typisk danske eller nordiske navn, og resten er typiske internasjonale navn som gjerne er populære i mange land nå.

– De typisk danske eller nordiske navnene i topplisten er Freja, Lærke, Frida, Astrid, Liva, Saga, Liv, Vigga, Naja, Asta og Gry for jentene. Naja er et grønlandsk navn som betyr lillesøster, og Vigga er jentevariant av Viggo. De andre kjenner vi igjen i bruk i Norge også. For guttene er det navn som Carl, Viggo, Lauge, Storm, Anker og Asger, sier Utne.

Noen typisk danske former av navn med opphav utenfor Norden, er Malthe, Valdemar, Villads og Villum.

Ellers er det stort sett internasjonale navn i toppen. Mange er også i bruk i Norge, men det er enkelte unntak.

– Elliot er populært i Danmark, men har ikke slått an i Norge. Det viser jo at utenlandske navn treffer litt ulikt fra land til land, mener Utne.

Danskene ser også ut til å velge internasjonale skrivemåter i større grad enn nordmenn.

– Slik er det jo i dansk språk også. Det er lang tradisjon for å velge mer fremmede skrivemåter av navn i Danmark og Sverige enn i Norge. For eksempel brukes Carl i disse landene, mens nordmenn gjerne heller velger Karl, sier Utne.

Les flere saker fra Babyverden her:

Navnene som øker mest i Danmark

Ellie var navnet som økte mest på ett år – og hoppet fra 36. plass i 2017 til 24. plass i 2018. For guttene var det Hugo som økte mest, fra 56. plass i 2017 til 27. plass i 2018.

Navnene som falt mest fra 2017 til 2018 var Nanna, Mynte, Jakob, Thor, Sigurd og Magne.

Ella og Oscar på topp i hovedstaden

Ofte er det sånn at nye navn først tas i bruk i de store byene, og så sprer seg utover landet. I så fall lover det godt for Ella og Oscar i Danmark.

Danmark deles inn i fem regioner. Slik er navnetoppen i de ulike regionene:

  • Nordjylland: Freja og William
  • Midtjylland: Ida og William
  • Syddanmark: Ida og Malthe
  • Sjælland: Sofia og Noah
  • Hovedstaden: Ella og Oscar

Hva er det med Ida?

I Norge er Ida på full fart nedover, men i Danmark er navnet på førsteplass. Hvorfor?

– Det har jeg ikke noe godt svar på. Ida var populært i Norge og Danmark rundt begynnelsen av 1900-tallet, men da navnet begynte å bli populært igjen i Norge på begynnelsen av 1990-tallet, hang ikke Danmark med. Der kom navnet ti år senere, og har holdt seg høyt på 2000-tallet. Ida finnes i et eventyr av H. C. Andersen, og var navnet til hovedpersonen i tv-serien Krøniken som gikk i begynnelsen av 2000-tallet, men det forklarer egentlig ikke populariteten. Kanskje passer det bare veldig godt nå? Navnet er jo kort og slutter på a, sier Utne.

Les også

Se de utrolige bildene: Kvinnekroppen etter svangerskap og fødsel

Hvilke danske toppnavn kan øke i Norge?

Mange av de populære navnene i Danmark er allerede også populære i Norge. Andre har ikke slått an, og kommer trolig ikke til å gjøre det heller. Men noen navn som gjør det bra i Danmark, øker også i Norge, eller passer godt inn nå.

– Jeg har tro på Esther og Ellie for jentene. Esther var brukt i Norge for rundt hundre år siden og passer med navnene som kommer igjen nå. Ellie er et internasjonalt navn som allerede er på full fart oppover i Norge, sier Utne.

For guttene har han veldig tro på Anton.

– Det er virkelig i vinden i Danmark, Sverige og Tyskland, og det er overraskende at det ikke har slått an i Norge ennå. Men det tror jeg kommer. Carl, Alfred, Arthur, Conrad og Albert er også navn som var i bruk for rundt hundre år siden, og som kommer tilbake nå, sier Utne.

Topp 30 jentenavn:

  1. Ida
  2. Emma
  3. Alma
  4. Ella
  5. Sofia
  6. Freja
  7. Josefine
  8. Clara
  9. Anna
  10. Karla
  11. Laura
  12. Alberte
  13. Olivia
  14. Agnes
  15. Nora
  16. Lærke
  17. Luna
  18. Isabella
  19. Frida
  20. Lily
  21. Victoria
  22. Aya
  23. Ellen
  24. Ellie
  25. Maja
  26. Mathilde
  27. Esther
  28. Mille
  29. Sofie
  30. Emily

Topp 30 guttenavn:

  1. William
  2. Noah
  3. Oscar
  4. Lucas
  5. Victor
  6. Malthe
  7. Oliver
  8. Alfred
  9. Carl
  10. Valdemar
  11. Emil
  12. Elias
  13. August
  14. Aksel
  15. Magnus
  16. Frederik
  17. Arthur
  18. Anton
  19. Felix
  20. Elliot
  21. Alexander
  22. Johan
  23. Theo
  24. Christian
  25. Viggo
  26. Adam
  27. Hugo
  28. Mikkel
  29. Villads
  30. Nohr

Kilde: Danmarks statistik

Artikkelen er skrevet av Babyverden. Babyverden eies og drives av forlaget Sandviks AS, som holder til i Stavanger.

Ønsker du å få med deg lignende saker? Vi har en egen Facebook-side for Familie og oppvekst.

Publisert: