På jakt etter lesestoff om hytter? Her er våre anbefalinger
Vi har samlet tre hyttesaker du kan lese.
OBS: Ukens BO i papiravisen fredag er en 40 siders hyttespesial. Du kan lese hele magasinet her (krever innlogging).
Heilt lukkeleg i ei halv hytte
Like i vannkanten på Sageneset i Sirdal har Solveig Margrethe Undheim ei vertikaltdelt hytte kalla Vennebu.
Sjølv om hytta er på berre 43 kvadratmeter, gjeld ordtaket om at der det er hjarterom er det også husrom, også for hytter.
Solveig Margrethe Undheim kan minnast dei var 11 personar på overnatting, også nå i eldre år likar ho å ha gjester og ikkje minst barnebarn på besøk.
På hytta vil ho ha det enkelt: Berre sengene har ho kjøpt nye
Therese Øvernes har bygd og bygd dei siste åra. Først hytte, deretter pussa ho opp huset heime og nå er sivilingeniøren prosjektleiar for det nye sjukehuset i Stavanger.
Mange arbeidstimar for Nye Stavanger universitetssjukehus er blitt loggførte ved furubordet med utsikt mot Ombo og ein alltid skiftande fjord som sender gneistar av lys og farge inn i hytta hennar.
Hytta til Therese stod ferdig i 2015. Ho ligg på Nesheim på øya Bjergøy i Sjernarøyane i Ryfylke.
Det var først då dei to sønene byrja å veksa til, at draumen om ei eiga hytte vaks fram. Då gutane var yngre reiste familien ofte på storbyferie i inn-og utland, men mora visste at barna ikkje ville bli med henne på ferie i all framtid, då var det langt betre å ha hytte som ein samlingsplass dei kan komma til når dei er vaksne.
Når hyttelivet er så bra at du bestemmer deg for å bli fastboende: – Det gikk ikke an å si nei
De har hytta si midt i et nasjonalromantisk postkort.
Velfødde sauer beiter på irrgrønt gress, skyene sprekker i sør. Åkrafjorden ligger speilblank langt der nede under tretoppene. Jonny og Sigrid Hetleflåt fra Karmøy er i ferd med å bli bofaste i Åkrafjorden.
– Det beste med dette stedet er morgentimene. Vi tar med kaffekoppen ut, nesten uansett vær og årstid. Det skjer noe når du får naturen så nær, uten billyder og støy. Jeg hadde ikke gjort det samme i rekkehuset på Karmøy, sier Jonny.
Vil du lese flere saker om hytter? Du finner dem her
Aftenbladet anbefaler
- LOKALT
Demens, selvhjelp, Havanna og sju gode råd
- MAGASIN
Våre anbefalinger for helgen
- MAGASIN
Våre anbefalinger i helgen
- FORBRUKER
Heilt lukkeleg i ei halv hytte i Sirdal
- MAGASIN
Klassekamerater ruset seg til døde. Noen kjørte seg ihjel. For Tommy ble redningen fotball og et mislykket tyveriforsøk
- MAGASIN
Erle fra Stavanger måtte ta et valg som ville forandre livet hennes fullstendig