KrF kan få listeutfordring med Ropstad
KrF må prøve å sikre stortingsplassen til partileder Kjell Ingolf Ropstad. Da kan det bli nødvendig med noe tryggere enn mandatet fra Aust-Agder.
KrF-leder og barne- og familieminister Kjell Ingolf Ropstad. Foto: Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB scanpix
- NTB
Aust-Agder og Vest-Agder ble ved nyttår slått sammen til nye Agder fylke, men fortsetter inntil videre som to separate valgdistrikter.
Dermed har de politiske partiene flere valg når listene for stortingsvalget i 2021 skal utformes. De kan stille med felles liste, to ulike lister – eller en blanding, for eksempel med felles toppkandidat.
I KrF kan resultatet fort bli at partileder Kjell Ingolf Ropstad blir stående på topp i begge de to gamle Agder-fylkene, ifølge avisa Fædrelandsvennen.
I dag er han nemlig valgt inn på Stortinget på et utjevningsmandat fra Aust-Agder. Det er et vesentlig mer usikkert sete enn Vest-Agder, der normalen har vært at KrF får minst ett direktemandat.
Kommer han kun på topp i Aust-Agder, risikerer han å falle ut av Stortinget.
– Å sikre vår partileder må være viktig for den strukturen vi velger. Det er min mening, sier KrFs fylkesleder Per Sverre Kvinlaug til Fædrelandsvennen.
– Han er vår partileder og mitt syn er at det må telle tungt inn når vi velger struktur, sier han.
Mest lest akkurat nå
Fire på respirator. En i aldersgruppen 30–40 år. Situasjonen er alvorlig, sier SUS
Vaksine-sms fikk hele systemet til å knele
Jarstein innlagt på sykehus etter koronasmitte
Rovik boas: Tre pasienter korona-isolert
Artist fra Sandnes fikk Spellemannpris
Da granskerne kom, var viktige sms-er og notater slettet. Nå må medarbeidere til Høie sjekke sine telefoner.
Aftenbladet anbefaler
Mest debattert
Folk som «har sett lyset» kan bli farlige. Derfor er det ikke bare å le av konspirasjonsteorier. De må motarbeides aktivt
Dette er reglene som gjelder på Nord-Jæren fra i dag
Regjeringen trosser FHI-anbefaling: Norge dropper ikke AstraZeneca-vaksinen nå
Designet på Rogalands første elferje vekker oppsikt