Jehovas vitner må betale erstatning til ekskludert medlem
Forliksrådet har avgjort at Jehovas vitners eksklusjon av et medlem er ugyldig, skriver VG. Kvinnen hevder hun ble ekskludert etter anklager om utukt.
Illustrasjonsbilde. Foto: Vidar Ruud / NTB scanpix
- NTB
Anklagene skal ifølge kvinnen ha kommet etter hun fortalte at hun hadde blitt utsatt for et seksuelt overgrep av en person utenfor menigheten.
Kvinnen klaget først inn saken for menighetens appellutvalg, men eksklusjonen ble fastholdt. Så klaget hun saken inn for forliksrådet i kommunen. Der er menigheten dømt til å oppheve eksklusjonen, skriver avisa.
Jehovas vitner ble også dømt til å betale kvinnens sakskostnader i tillegg til 100.000 kroner i erstatning.
Jehovas vitners skandinaviske avdelingskontor opplyser at de har registrert at forliksrådet har kommet med en avgjørelse i Jehovas vitners disfavør.
– Vi er ikke enig i fremstillingen av saken i forliksrådet og deres avgjørelse. Derfor vil vi benytte oss av juridisk bistand, for å vurdere hva vi skal gjøre videre, skriver pressetalsmann Dag-Erik Kristoffersen i en epost til VG.
Mest lest akkurat nå
Åse ble den første av 92.000 som skal massevaksineres
FHI vurderer ny vaksinestrategi. Disse tre endringene kan få oss raskere i mål
Åtte fikk bot på E39 på Tasta
Hvorfor står det kroatiske firmabiler utenfor et hotell på Lura?
– Er det noe skattefradrag for hjemmekontor?
FULL OVERSIKT: Oppdaterte tall for smittede og døde – sjekk din kommune