En usedvanlig vakker plate
Tidene er mørke, men lyset vi trenger, finnes.
Randi Tytingvåg trio er fra venstre Dag Sindre Vagle, Randi Tytingvåg og Erlend E. Aasland. Foto: Johannes Worsøe Berg
- Geir FlatøeJournalist
Randi Tytingvåg trio: «The light you need exists» (Kirkelig Kulturverksted)
Etter å ha studert jazz i London, var det denne sjangeren som gjorde henne kjent da hun returnerte til Stavanger. Hun fikk raskt et navn i både inn- og utland, før hun så gradvis beveget seg inn i country og folk.
Med strengespillerne Dag Sindre Vagle og Erlend E. Aasland befinner Randi Tytingvåg trio seg innenfor det de velger å kalle norwegicana, americana med norsk preg.
Les intervju med Randi Tytingvåg her:
– Uansett hvilken situasjon du befinner deg i, så finnes det lys, til og med når du ikke ser det.
Likevel ikke mer enn norsk at tekstene er på engelsk. Dette må ha vært en utfordring når jærpoeten Helge Torvund ble involvert. Samarbeidet startet etter at hun så et av hans dikt på Facebook:
Lyset
du treng
finst
Tytingvåg tok kontakt, og Torvund foreslo at hun kunne lage en sang av det. Da det viste seg at diktet først var skrevet på engelsk i forbindelse med en fyrutstilling i 2008, ble veien kort for Tytingvåg som helst skriver på engelsk.
I samarbeid skrev de tekster nok til å fylle en hel plate, mens Tytingvåg tar seg av melodiene alene.
Platetittelen ga seg selv: «The light you need exists». Hun ser på sangen som en hyllest til håpet:
When another day of trouble is coming up the hill
And something in your mind still resists
I just hope that you always will remember this:
The light you need exists
Hele gjengen samlet. Rita Eriksen, til venstre, synger duett på «Hovering green». Foto: Johannes Worsøe Berg
Platen er innspilt i Kulturkirken Jakob i Oslo med Erik Hillestad som produsent. Der har de også med seg felespiller Nils Økland, orgeltråkker Sigjørn Apeland og gitarist Knut Reiersrud.
Dessuten synger Rita Eriksen duett på «Hovering green», en vakker sang om det sommeren bringer med seg. Som så mange gode tekster kan den også tolkes i en videre forstand; et løfte om lyset som venter mens vi kaver rundt i mørket.
Hun åpner albumet med «Dance»:
Dance with your heart
And your body will follow
Everything else is
Useless and hollow
Vi snakker om en sakte dans med lette føtter. Lys, håp og kjærlighet siver inn. Et felespill som vil varme Leonard Cohen der han måtte befinne seg.
«You gotta get out» handler om å komme seg ut av mørket før det er for sent. Fin koring, og på «Under a tall tree» trår Vagle til som duettpartner. En mektig sang, enten du tolker den som en hyllest til naturen eller til høyere makter.
I «Look up» stikker jazzsangeren hodet fram, men kompet og melodien holder det innenfor rammene av americana.
«Heliotropic» handler om å lene seg mot lyset, en sang der harmoniene egentlig tigger om å tas et steg lenger.
«Misery loves bad company» bryter med resten, i og med at Tytingvåg på denne forsøker å fortelle en konkret historie. Ikke min favoritt, men i det minste et forsøk på å gjøre noe annerledes.
«What will kiss your second thought?» lyder som sang sunget like lenge som menneskeheten har eksistert. Tidløst vakkert om å skimte et håp i det håpløse.
Teksten i «Butterfly» høres ut som et farvel til en som døde altfor tidlig:
You knew that it was time
So you stayed in your cocoon
No one really understood
That it would happen quite so soon
«Back in love» er en vakker avslutning. The Band kunne fint spilt denne i sin storhetstid, selv om de ville lagd den streitere. Randi Tytingvåg vrir og vender litt på det, mer i Joni Mitchell-tradisjonen.
En på alle måter sterk plate.
Beste spor: «Under a tall tree», «Hovering Green», «The light you need exists», «What will kiss your second thought?».
Mest lest akkurat nå
Flere dødelige koronautbrudd har gått under radaren
Hytta så ut som et «forlatt crack-reir». Nå er Bjarte Hjelmeland blitt eksperter på gjenbruk
Koronasmitte på tre nye skoler i Stavanger – 122 må i karantene
Slik viser Bent Høie fram sponsorer til ektemannens arbeidsgiver
Slik held dei sju brannmennene humøret oppe i karantene: – Ikkje synd på oss
Green Mountain vil doble på Rennesøy