Høgsfjord-sambandet er i gang: – Dette har jeg gledet meg til
Det var flere takknemlige passasjerer om bord på MF «Petter Dass» over Høgsfjorden fredag morgen.
- Julie Teresa Rege OlsenJournalist
- Jon IngemundsenFotojournalist

Fredag morgen klokken 06.00 seilte ferja igjen over fjorden i ferjesambandet mellom Lauvvik og Oanes, som ikke har vært i drift siden 20. mars.
– Dette har jeg gledet meg til lenge, sier Norunn Espeland fra Sandved, som jobber i barnehage på Forsand.
– Jeg sparer 10–15 minutter med ferja. Dessuten føles det lengre å kjøre uten pause. Det er ingen fordeler med tunnelen som bare er mørk og kjedelig. Jeg har gledet meg til denne dagen, sier Espeland som var med på en av de første turene over Høgsfjorden fredag morgen.
Hovedfartsåren mellom Sandnes og den nye bydelen Forsand har vært stengt siden 20. mars. Ferja MF «Preikestolen» fraktet 15.000 biler i januar og 10.000 biler i februar. I mars ble trafikken redusert til 12 prosent av normalen på grunn av koronarestriksjoner. Da valgte Boreal å innstille.
Sparer en time på ferja
Tor André Giskegjerde, som jobber for Innovasjonspark Stavanger i Dirdal, sparer en halv time hver vei når han kan velge ferje fremfor tunnelen gjennom Ryfast.
– Det er bra at ferja er tilbake. Jeg sparer mange kilometer på heller å bruke ferje. Men Ryfast er fantastisk praktisk når jeg skal til Ullandhaug på jobb, sier Giskegjerde, som bor i sjøkanten på Forsand.
– Jeg frykter kø om fredagen når det blir kjent at ferja går igjen, sier han.
Det hender også at han tar egen båt til jobb. Da bruker han 16 minutter fra huset sitt og inn til jobben i Dirdal.
– De gamle ferjene lager en del lyd. Jeg håper på elferje på sikt.
Han forteller om en rar følelse den gang han måtte kjøre forbi to legevakter for å komme til den riktige i Sandnes.
Færre avganger
– Jeg måtte kjøre forbi legevakten både i Strand og Stavanger før jeg endelig kom til Sandnes. Det blir heldigvis langt enklere med ferje.
– Det er godt å være i gang igjen. Det er gode lugarer og gode dusjer på «Petter Dass», forteller Gøran Barka, matros om bord på MF «Petter Dass».
Inntil videre skal ferjesambandet ha en åpningstid fra 06.00 til 18.15 på hverdager og 09.00 til 18.15 i helger. Dette er dårligere på åpningstid og frekvens enn det konkurrentene tilbød i anbudskonkurransen.
Bominnkrevingen i Ryfast starter trolig rundt 14. juli.
Les også
Mest lest akkurat nå
Mange båtglade er innom denne gjestehavnen i Ryfylke hver sommer. Nå er den kåret til Norges beste
Overskridelser skaper trøbbel for byggingen av nye SUS: – Ikke en veldig kjekk dag
Flertall for å fjerne bompenger om natten og søndagen
18 fikk fartsbot i Sola
Erik Ravnanger var overvektig og i elendig form før han møtte Benedicte Kristoffersen. Her er de på vei til sitt eget bryllup.
Storskole på denne tomta det beste for bydelen