Flertall for å be Stortinget omgjøre vedtaket om Nye Sandnes
Vedtaket om sammenslåingen av Forsand og Sandnes i 2020 må gjøres om, mener flertallet i Forsand kommunestyre.
- Janne HålandJournalist

Det skriver avisa Strandbuen.
Interpellasjonen til KrF, Sp Ap og uavhengige Paul Løland ble behandlet i kommunestyret i Forsand onsdag.
Det var ventet at Forsand ville ha omkamp om Nye Sandnes i høst, etter at det ekstraordinære kommunestyremøtet 6. juni endte med at saken ikke ble behandlet. Det skapte da stor oppstandelse. Fylkesmannen mener kommunestyret trolig hadde plikt til å ta den aktuelle saken opp til behandling og har varslet at det er aktuelt med lovlighetskontroll.
Strandbuen siterer varaordfører Tore Hans Mikkelson (Sp) fra kommunestyremøtet på at flertallet vil be Stortinget om å gjøre om vedtaket. De mener en sammenslåing med Sandnes blir en tvangssammenslåing.
I forslaget fra Strandtilhengerne, som gjengis i Strandbuen, står det blant annet at «Ordførar og mindretalet i Forsand si feiltolking av kommunelova hindra fleirtalet i kommunestyret å fatta vedtak mot ei samanslåing av nemnde kommunar (...)» og at de heller ber om en sammenslåing av Forsand og Strand, dersom Strand fortsatt ønsker dette.
Høyre, Samlingslista og Forsand Bygdalista la fram forslag om å forholde seg til prosessen som er avsluttet allerede, men de ni Strandtilhengerne fikk til slutt flertall i kommunestyret, ifølge Strandbuen.
Ordfører Bjarte Sveinsvoll Dagestad (H) skal ifølge avisa avklare med Fylkesmannen hvordan kommunen skal håndtere saken videre.
Mest lest akkurat nå
Front mot front-ulykke på E39 ved Runaskaret - tre biler involvert
Mann i 70-årene døde etter å ha falt ned skrent i Strand
Ektepar i Haugesund fikk tappet bankkontoen for nær 2 millioner – politiet advarer mot svindel
Åpner parken over Byhaugtunnelen
Venter 100.000 på besøk i Folkehallene
Viking vurderer politianmeldelse: Vil utestenge supportere etter bråket