Det har pøst ned enkelte steder i distriktet onsdag kveld. På Sunde i Stavanger har det ført til at to kjellere i Olsokhagen er fylt med vann.
– Vi er på stedet for å ta en vurdering av hva som må gjøres. Hvis det er grovkjellere, så er det bare å la det tørke. Hvis det er inventar i kjelleren, så må vi gjerne sette i gang andre tiltak, sier vaktleder ved Rogaland brann- og redning, Christer Gilberg, til Aftenbladet.
Det er meldt en god del regn framover også. Spesielt i helgen skal det regne ganske heftig i distriktet.
– Folk må passe på at kummene ikke er tette. Ofte er det husstander som har opplevd å få kjelleren sin overfylt med vann før som får det igjen, sier Gilberg.
Tirsdag la Rogaland brann- og redning ut følgende på sin side på Facebook:
«Det regner akkurat nå kraftig i Rogaland, noe som raskt kan føre til vannlekkasjer og oversvømmelser. Hold vannet ute med disse tipsene:
1. Rens sluk og takrenner rundt og utenfor huset. Ta bort gammelt løv, sand og lignende. En kjapp runde med kosten her kan spare både deg og naboene for mye hodebry i forbindelse med oversvømmelser
2. Hatt oversvømmelse tidligere? Har uhellet vært ute hos deg før kan det være lurt å flytte ting opp fra gulvet for å være på den sikre siden
3. Skalk lukene. Hold vinduer og dører lukket. Sjekk gjerne takstein og plater på taket. Har de flyttet seg eller fått sprekker?