To av de siktede erkjenner å være involvert i drapet
SOLA: Politiet bekrefter at to av de siktede for Regestrand-drapet erkjenner å ha vært involvert i drapet.
- Julie Teresa Rege OlsenJournalist

Aftenbladet fikk torsdag morgen bekreftet fra den siktede 22-åringens forsvarer Per Holter-Andersen at han knytter seg selv til gjerningen. Onsdag kveld meldte Aftenbladet at en 23-åring knyttet seg selv til gjerningen.
Forsvareren til den siktede 23-åringen, Knut Lerum, sier dette til Aftenbladet i forbindelse med fengslingsmøtet torsdag:
– Min klient erkjenner delvis de faktiske forholdene, men ikke straffskyld.
Politiet sendte klokken 10.20 torsdag ut følgende pressemelding:
«I avhør har to av de siktede erkjent at de var involvert i drapet på en mann i 40-årene som mandag ettermiddag ble funnet død på Regestranden i Sola kommune. Det pågår en omfattende etterforskning, og politiet vil derfor ikke gå nærmere inn på hva de siktede har forklart i avhør, opplyser påtaleansvarlig Lars Ole Berge.
De to som har erkjent å være involvert i drapet, blir fremstilt for varetektsfengsling i Stavanger tingrett torsdag.
Politiet har bestemt seg for å forskyve fengslingsmøtet til fredag for den tredje personen som er siktet i saken. Årsaken til dette er at politiet trenger mer tid for å sjekke vedkommende inn eller ut av saken. Siktede skulle opprinnelig i fengslingsmøte klokken 12 i dag.
Henter inn informasjon
Politiet fortsetter arbeidet med å hente inn informasjon i saken. Gjennomgang av elektroniske spor står sentralt, i tillegg til andre undersøkelser. Bilen som ble hentet opp fra sjøen utenfor Ølberg i går, tilhørte avdøde. Bilen blir undersøkt med bistand fra Kripos.
– Det er fortsatt for tidlig å si noe om hendelsesforløp eller motiv. Vi jobber også med å avklare eventuell relasjon mellom de siktede og avdøde. Det gjenstår en rekke etterforskningsskritt og politiet må sammenstille informasjon før vi kan gå ut med mer konkrete opplysninger.
Navn offentliggjøres ikke foreløpig
Politiet har ikke mottatt obduksjonsrapport, og kan derfor ikke si noe sikkert om avdødes identitet eller dødsårsak.
– Dette vil vi gå ut med i samråd med de pårørende, så snart rapporten er klar, sier Lars Ole Berge.
– I avhør har to av de siktede erkjent at de var involvert i drapet på en mann i 40-årene som mandag ettermiddag ble funnet død på Rægestranden i Sola kommune. Det pågår en omfattende etterforskning, og politiet vil derfor ikke gå nærmere inn på hva de siktede har forklart i avhør, opplyser påtaleansvarlig Lars Ole Berge.
Utsetter fengslingsmøte for en av de tre
De to som har erkjent å være involvert i drapet, blir fremstilt for varetektsfengsling i Stavanger tingrett i dag.
Politiet har bestemt seg for å forskyve fengslingsmøtet til fredag for den tredje personen som er siktet i saken. Årsaken til dette er at politiet trenger mer tid for å sjekke vedkommende inn eller ut av saken. Siktede skulle opprinnelig i fengslingsmøte klokken 12 torsdag.
Politiet fortsetter arbeidet med å hente inn informasjon i saken. Gjennomgang av elektroniske spor står sentralt, i tillegg til andre undersøkelser. Bilen som ble hentet opp fra sjøen utenfor Ølberg i går, tilhørte avdøde. Bilen blir undersøkt med bistand fra Kripos.
– Det er fortsatt for tidlig å si noe om hendelsesforløp eller motiv. Vi jobber også med å avklare eventuell relasjon mellom de siktede og avdøde. Det gjenstår en rekke etterforskningsskritt og politiet må sammenstille informasjon før vi kan gå ut med mer konkrete opplysninger.
Politiet har ikke mottatt obduksjonsrapport, og kan derfor ikke si noe sikkert om avdødes identitet eller dødsårsak.
– Dette vil vi gå ut med i samråd med de pårørende, så snart rapporten er klar, sier Lars Ole Berge.»
– Vi gjennomførte et lengre avhør onsdag kveld hvor han knytter seg til gjerningen. Men han har ikke tatt endelig stilling til spørsmålet om straffskyld, sier Holter-Andersen til Aftenbladet.
Tirsdag kveld ble den første av de tre siktede pågrepet av politiet, siktet for drap eller medvirkning til drap på en mann som ble funnet død på Regestranden mandag ettermiddag.
– På hvilken måte knytter han seg til hendelsen?
– Det kan jeg ikke si noe om akkurat nå, sier advokaten.
Han vil ikke utdype hva den siktede har forklart i avhør.
– Var han ruset i forbindelse med hendelsen?
– Det vil jeg ikke kommentere.
Onsdag ble det kjent at også en 23 år gammel mann fra Klepp knytter seg til drapet.
22-åringen fra Forsand, som er en av tre siktede for drap og medvirkning til drap, blir fremstilt for varetektsfengsling i Stavanger tingrett torsdag kl. 13.30.
De to andre siktede blir også fremstilt for varetektsfengsling torsdag.
Mandag ble en 44 år gammel mann fra Bryne funnet død på Regestranden. Kort tid etterpå, etterlyste politiet bilen til avdøde. Bilen ble onsdag funnet og hentet opp av sjøen ved Ølberg havn.
Regestrand-drapet
Drapssaker og detaljer
- Sigbjørn har gått gjennom ufattelige lidelser. Det er rene torturen. De tiltalte bør få lovens strengeste straff
Dømt til 20 og 15 års forvaring for drapet på Sigbjørn Sveli - anker dommen
Dommen som faller i Jæren tingrett, er helt sikkert ikke siste ord i denne saken
Hvorfor er det tvil om hvordan samfunnet skal reagere?
Her er teksten Sigbjørns tante leste opp i retten
Mest lest akkurat nå
Utdrikkingslag skremte livredde restaurantgjester - siktet for grove trusler
Åpning av Byhaugtunnelen utsatt igjen
Storm av henvendelser etter streik
HRS: Båt skal ha kjørt på land i stor fart
Erling Braut Haaland har sendt Gabriel og kona opp og ned trappene i lang tid
Har fått tilbud av Viking: Kan bli hard kamp fra andre eliteklubber
Aftenbladet anbefaler
Mest debattert
Når folk opplever en krise, er det viktigste en regjering kan gjøre å styre trygt gjennom stormen. Sånn er det ikke nå
Det er høg fart som drep. Ingen vegar i Norge bør ha høgare fartsgrense enn 80 kilometer i timen
Viking taper, men er videre sammenlagt
SFO-uenighet: – Vi ser ikke behov for at de med inntekter på over 1,5 millioner skal få friplasser