Statsbudsjettet svikter studentene
Studentene fortjener et langt bedre budsjett enn det Høyre og Frp har foreslått. Så får vi se hva Venstre og KrF får til i forhandlingene.
Det er bra at regjeringen foreslår 11 måneders studiestøtte, men studentene må betale for dette med høyere rente og kutt i reisestipend. Bildet er fra kantina i Arne Rettedals Hus ved Universitetet i Stavanger. Foto: Kristian Jacobsen
Debattinnlegg
- Julia WongUiS-student; leder, Rogaland AUF
Årlig øker antallet studenter ved norske universiteter og høyskoler solid. Hele 266.400 studenter finnes over hele vårt langstrakte land. Ikke bare i sentralisert i byene, men også desentralisert i mindre kommuner gjennom distriktshøgskoler.
Det er uforståelig at regjeringen ikke satser mer på omstilling og kunnskap ved ikke å foreslå en eneste krone til opprettelse av flere studieplasser.
18 millioner mindre til UiS
I det fremlagte statsbudsjettet for 2017 kutter Høyre og Fremskrittspartiet midlene til de mindre universitetene med flere millioner. Om regjeringens forslag går gjennom, vil Universitetet i Stavanger miste hele 18 millioner kroner. Rektor Marit Boyesen kunne i lørdagens papirutgave fortelle at blant annet etter- og videreutdanningstilbudet vil bli svekket.
UiS får kutt på 18 millioner i statsbudsjettet
Nettopp gjennom kunnskap og ny teknologi kan vi skape veien til et grønt skifte. Hele 139.000 personer lever i en hverdag uten en jobb eller studier å gå til om morgenen. Samtidig fikk rekordmange avslag på studiesøknaden sin i høst. Det er derfor uforståelig at regjeringen ikke satser mer på omstilling og kunnskap ved ikke å foreslå en eneste krone til opprettelse av flere studieplasser. Dette er tiden for satsing på studentene og mer kunnskap, fremfor usosiale kutt som medfører at enda flere faller utenfor.
Nå gjenstår det å se om Kristelig Folkeparti og Venstre når frem med endringer i sine forhandlinger med regjeringen.
Får regningen
Regjeringen skal ha honnør for å gjennomføre lovnaden om 11 måneders studiestøtte, men regningen for den økte studiestøtten faller likevel paradoksalt nok tilbake på studentene selv ved rentepåslag på studielånet og kutt i reisestipend.
Nå gjenstår det å se om Kristelig Folkeparti og Venstre når frem med endringer i sine forhandlinger med regjeringen. Men en ting er klart: Studentene fortjener et langt bedre budsjett enn det Høyre og Fremskrittspartiet har foreslått.
Les også
Mest lest akkurat nå
Politiet stopper fester i hele landet, men ikke i Rogaland
Nye smittetilfeller i Stavanger, Sandnes og Sola
Lena fra Bryne så ikke «galskapen» mens hun sto midt oppi den: «Vi brant Koranen, muslimene klikket»
Kommunedirektøren: – Kan ikke droppe støtten til NLM
Lurer du på hvor mye du bør drikke når du trener? En enkel test kan gi deg svaret.
Sexvitsene hennes endte i retten fordi arrangøren ikke ville punge ut