Provoserende når Sp kritiserer fellesbudsjettet de selv stemte for
DEBATT: Vedtak om kommunesammenslåing ble gjort for å gjøre en god kommune enda bedre å bo i. Dette gjør vi vårt beste for å forberede sammen med Finnøy og Stavanger.
«Fra 2013-2016 investerte Rennesøy kommune omtrent 192 millioner. I økonomiplanen fra 2017-2020 ligger planlagte investeringer for 188 millioner. Tallene viser noe variasjon fra år til år, men synes samlet å ligge stabilt», skriver Jostein Eiane (bildet) i KrF. Foto: Pål Christensen
Debattinnlegg
- Jostein EianeGruppeleder i Rennesøy KrF
Det har de siste ukene vært en diskusjon mellom politikere i Rennesøy om kommunesammenslåing og økonomi. Høyre og Åge Sola mener at investeringsnivået har ligget for høyt de siste årene, og Øydis Helene Westersjø i Senterpartiet mener kommunen nå har kastet hemningene og investerer over evne som tilpasning til kommunesammenslåing.
Stabile tall
Jeg skal prøve å bidra slik at hver enkelt kan vurdere dette selv. Fra 2013-2016 investerte kommunen omtrent 192 millioner. I økonomiplanen fra 2017-2020 ligger planlagte investeringer for 188 millioner. Tallene viser noe variasjon fra år til år, men synes samlet å ligge stabilt. Dette er også nokså moderat sammenlignet med tidligere perioder da Rennesøy investerte tungt i skoler og barnehager.
Investeringer det særlig har vært diskusjon om er gymsal eller hall ved Rennesøy skule, og spørsmålet om størrelse og plassering av nybygg som nå er ferdigstilt ved Vikevåg skule. Begge ble landet med et, for innbyggerne, svært godt resultat. Økonomisk sett ble den første dyrere enn forutsatt og den siste billigere.
Fleirtalet i kommunestyret representerer ikkje folkeviljen i Rennesøy
Kommende investeringer har vært planlagt lenge før vedtak om kommunesammenslåing eller er et resultat av intensjonsavtalen med Finnøy og Stavanger. Derfor er det overraskende, og etter tilbakemeldingene jeg har fått, rett og slett provoserende når Senterpartiet kritiserer fellesbudsjettet de selv stemte for.
Kirke og livssynshus på Hausken var sammen med økt lærertetthet i 1.-4. klasse det vi gikk til valg på i KrF. Nå ser det ut til at vi får gjennomført dette. Helsesenter på kaien er et resultat av intensjonsavtalen. Alternativt måtte Rennesøy uten kommunesammenslåing fornyet kommunehuset for et større nettobeløp. Rehabilitering av Bru barnehage blir gjort som planlagt, etter å ha ligget i økonomiplanen i lang tid. Gang og sykkelvei på Hanasand var i fjorårsbudsjettet, og vi kom et hakk videre i år. Flere av disse investeringene forutsettes finansiert uten nye låneopptak.
Eg veit at eldreomsorg er generelt betre i mindre kommunar, og svært god i Rennesøy
Skal ikke tape på omleggingen
Vedtak om kommunesammenslåing ble gjort for å gjøre en god kommune enda bedre å bo i. Dette gjør vi vårt beste for å forberede sammen med Finnøy og Stavanger. Underveis sliter vi noe med regjeringen som lovte at kommuner som slo seg sammen, ikke skulle tape på omleggingen av inntektssystemet. Her ligger et særlig ansvar på regjeringspartiene og Venstre som sto bak omleggingen.
Mest lest akkurat nå
To mindreårige gutter siktet etter knivstikking på Revheim
Politiet søker etter mann som truet ansatte på bofellesskap
Hun har en Porsche i roségull: – Nå som verden er så trist, trenger vi farger
Fire nye smittetilfeller i Stavanger – ingen i Sandnes eller Sola
Mann i 30-årene risikerer forvaring etter å ha forgrepet seg på ett år gammel datter
Eva hadde kjørt lastebil i flere år. Da pandemien brøt ut, så hun en annonse hun ikke klarte å legge fra seg
Aftenbladet anbefaler
Mann i 30-årene risikerer forvaring etter å ha forgrepet seg på ett år gammel datter
Birgitte Munch var toppleder med millionlønn. Så hoppet hun helt av karrierejaget
Dette mener ekspertene skal til for at vi kan leve som før
Da Rebekka og Charlotte møtte hverandre for 12 år siden, var det hat ved første blikk. Nå er de bestevenninner