Utdatert barnehagepropaganda fra SV
DEBATT: Frp unner arbeidstakere og velferdsgründere å tjene penger.
«Private barnehager leverer bedre kvalitet og bruker mindre av skattebetalernes penger, samt hadde i 2018 minst 96 posent av ansatte på vanlige tariffavtaler», skriver Kristoffer Sivertsen. Foto: Jon Ingemundsen
Debattinnlegg
- Kristoffer Sivertsen5. kandidat til Stortinget for Frp og fraksjonsleder i Utvalg for oppvekst i Stavanger
Eirik Faret Sakariassen fra SV skriver 18. mars i Aftenbladet om hvordan det er galt å tjene penger. Han glemmer at de ansatte som jobber på sykehjem og i barnehager profiterer på å levere velferd i sin arbeidshverdag hver gang de hever lønnen sin og at foreldre i år som i fjor er mest fornøyde med private barnehager.
Mange ansatte i private barnehager føler på en større trygghet for sin arbeidsplass fordi de er på trygg avstand fra vilkårlige og politisk styrte nedleggingsprosesser fra kommunen.
Frp unner arbeidstakere og velferdsgründere å tjene penger. Det skal lønne seg å gjøre en forskjell – særlig når en lidenskap for å bedre andre menneskers oppvekstsvilkår eller alderdom. Vi heier på de som skaper og jobber og som tør å satse – uten de blir det færre, ikke flere jobber.
Må levere kvalitet
Det Sakariassen glemmer er at private barnehager og sykehjem må levere kvalitet for å bli valgt av foreldre og brukere. De må hele tiden forbedre seg og være konkurransedyktige. Fordi de nettopp er et tilbud som kan velges bort hvis man ikke er fornøyde med dem – og dette er nettopp kjernen i problemet med SVs tankesett om at en innbygger uansett skal ta til takke med og være fornøyd med det som de får fra det offentlige. Man kan ikke velge selv.
Private barnehager leverer bedre kvalitet og bruker mindre av skattebetalernes penger, samt hadde i 2018 minst 96 prosent av ansatte på vanlige tariffavtaler. Kommuner klarer ikke å oppnå en minst like god kvalitet på tross av økt pengebruk. Det er fordi spesialister som private barnehager har bedre muligheter til å bli best fremfor monstergeneralisten som kommunene i realiteten er med alle sine driftsområder.
Større trygghet
Sakariassen glemmer også at mange ansatte i private barnehager føler på en større trygghet for sin arbeidsplass fordi de er på trygg avstand fra vilkårlige og politisk styrte nedleggingsprosesser fra kommunen. Det samme gjelder foreldre som har barn i private barnehager og som slipper å bekymre seg for den årlige dimensjoneringssaken som Utvalg for oppvekst og utdanning behandler.
Les også
Mest lest akkurat nå
Stadig færre eldre dør av korona i Europa
Regjeringen trosser FHI-anbefaling: Norge dropper ikke AstraZeneca-vaksinen nå
TORSDAG: Minst 76 smittede og over 1000 i karantene ved skoler og barnehager i Stavanger
– Såpass vanskelig å holde treninger at det kan være lurt å stenge ned
– Matematikken er nådeløs. Vi risikerer å ha over 100 daglige tilfeller innen kort tid
Dette ble planleggingsdagen brukt til: – Jeg jobbet fra klokken 8 til 18 i går