Rekordmange ringer inn til Helsedirektoratet om koronaregler
Informasjonsbehovet om gjeldende koronaregler, og spesielt koronasertifikatet, har ført til at rekordmange har ringt inn til Helsedirektoratet.
- NTB-Fredrik Moen Gabrielsen

Informasjonen i artikkelen kan være utdatert. Gå til vårt direktestudio for siste nytt om korona-utbruddet.
-> Gå til direktestudio
Torsdag denne uka mottok Helsedirektoratet 7.613 innringninger. Det er det høyeste tallet siden 13. mars i fjor, dagen etter at landet stengte ned.
– Sommerferien står for tur, og interessen for reiser er stor. Det er mange som kontakter Helsedirektoratet i ulike kanaler. Teamene det blir spurt om er koronasertifikat, karantenehotell, reise, vaksine, testing og prøvesvar, opplyser kommunikasjonsdirektør Trine Melgård i Helsedirektoratet til NTB.
Flere land i Europa åpner grensene for nordmenn. Dette må du vite.
Anbefaler helsenorge.no
I løpet av den siste uka har også vært en jevn økning i antall besøkende på helsemyndighetenes informasjonsside helsenorge.no. Fredag i forrige uke hadde nettsiden 195.000 besøk, mens torsdag denne uka var tallet 220.000.
– Vi forstår at det kan være vanskelig å henge med på alle endringer som skjer, men publikum finner svar på det aller meste på helsenorge.no. I tillegg anbefaler vi alle å bruke chatboten vår, sier Melgård.
Fra i morgen blir det norske koronasertifikatet en del av EUs løsning
Endringer i regler
Denne uka trådte flere nye ordninger i kraft, samtidig som sommerferien begynte eller er rett rundt hjørnet for mange.
Torsdag ble Norge en del av EUs løsning for koronasertifikater. Personer som er fullvaksinert eller har gjennomgått koronasykdom siste seks måneder og har et gyldig koronasertifikat, kan dermed komme inn i Norge uten karantene, testkrav og innreiseregistrering.
Dessuten kan nå ikke-digitale brukere bestille og få tilsendt sertifikatet i posten, men Helsedirektoratet oppfordrer alle sterkt til å bruke innloggingen på Helse-Norge til å finne koronasertifikatet sitt.
Les også
Korona-viruset
Norge ble kalt inn på teppet over AstraZeneca-vaksinen
Kinesisk by innstiller hundrevis av fly etter ett mistenkt koronatilfelle
Erna Solberg slår tilbake mot Koronakommisjonen: – Uenig
Koronakommisjonens rapport er klar
«Hold deg hjemme hvis du er syk». Men hvor mye snufsing er greit?
Fleire bur åleine og fleire er einsame – då trengst gode arenaer for samhandling
Mest lest akkurat nå
Over en million tv-seere så huset deres i beste sendetid
Da hun ble gravid med sin homofile venn, ringte Anniken Huitfeldt for å spørre om det alle lurte på
Tromsø utlignet på overtid
Se alle bildene her
Finn stanser annonser med passtimer til salgs
Stadig flere russere blir skeptiske til krigen - unge er mest negative
Aftenbladet anbefaler
Over en million tv-seere så huset deres i beste sendetid
Ansatte gruet seg til 11-åringen med anoreksi kom til avdelingen: — Rystet oss
Politiet gjorde alkoholfunn i konteiner: Butikksjef erkjenner salg av smuglerøl og -sprit
Etter «vaksine-brevet» begynte Heart å føle press. Nå melder hun seg ut av MDG