Fjordland-fabrikk vokser på Joikakaker og ferdigmat
Fjordkjøkken økte med 140 millioner kroner i 2020. Aldri før har matfabrikken på Varhaug solgt for mer enn i koronaåret.

Helt siden Fjordland begynte med ferdigmat i 1997 er alle middagene blitt laget hos Fjordkjøkken på Varhaug på Jæren.
Matfabrikken eies av Nortura, Felleskjøpet og Tine – og har aldri hatt så høye inntekter som i 2020. 608 millioner kroner er en økning på 30 prosent fra 2019. Antall årsverk var på 141, uten innleie.
Overskuddet for 2020 endte på 42 millioner kroner – opp fra med 50 prosent fra 28 millioner kroner i 2019.
Grilstad sluker Mathuset Holmens
Tall i millioner kroner | 2020 | 2019 | Endring |
---|---|---|---|
Omsetning | 608 | 468 | 30 % |
Driftsresultat | 42 | 28 | 50 % |
Resultat før skatt | 42 | 28 | 50 % |
Markedet for ferdigretter har vært i vekst i mange år og Fjordland er den største servitøren. I 2020 ble nok et rekord, selv om veksten ble rammet av at mange var på hjemmekontor, skrev Aftenposten i september.
I tillegg tok Fjordkjøkken over produksjonen av Joika-kaker og andre hermetikkvarer – som på Varhaug ikke havner på boks, men i pappkartong. De første kakene ble produsert på slutten av 2019.
Da pandemien stengte Norge ned, økte etterspørselen etter mat som kan lagres. Selv om holdbarheten på Joikakaker gikk ned fra fem til to år, gikk salget opp.