Storklubbene slått av nykommer: Ingen av disse topper denne tabellen

Nedrykkskandidaten vant vinterserien.

Publisert: Publisert:

Ole Gunnar Solskjær (Molde), Dag Eilev Fagermo (Odd), Kåre Ingebrigtsen (Rosenborg), Ronny Deila (Vålerenga) og Lars Arne Nilsen (Brann) er alle slått av eliteseriedebutant Ranheim på vinterserietabellen. Foto: NTB scanpix

  • Øystein Jorem
    Journalist Adresseavisen
iconDenne artikkelen er over to år gammel

Til helgen går startskuddet for Eliteserien 2018 når debutanten Ranheim ønsker Brann velkommen til fjæra i Trondheim. Da har de 16 eliteserieklubbene lagt bak seg over 100 treningskamper mot mer eller mindre solid motstand.

Vi har tatt en oppsummering etter de siste generalprøvene for å finne ut hvordan årets lag har gjort det i løpet av vinteren.

Husk at tabellen (som alltid) er av det veldig uhøytidelige slaget. Noen av lagene har møtt relativt svak motstand, mens andre har brynt seg på utenlandske storlag.

For at du kan gjøre opp din egen mening om kvaliteten på treningskampene, har vi samlet alle resultatene her. Du kan se årets vinterserietabell nederst i saken.

  • Slik var vintertabellen før 2017-sesongen, og som du kan se ble den faktiske tabellen litt annerledes..:

Andreas Helmersen og Ranheim tapte bare én av treningskampene sine i vinter. Det fører det nyopprykkede laget til topps på vintertabellen. Foto: Richard Sagen

Les også

Vintertabellen: Ingen av disse er seriemesteren 2017 basert på treningskampene

Her er vinterserietabellen 2018:

LagKamper vunnet/uavgjort/taptMålforskjellPoeng i snitt
Ranheim 6-0-123-62,57
Brann5-0-110-62,5
Odd5-2-016-32,43
Bodø/Glimt 5-0-214-82,14
Rosenborg6-1-227-122,11
Sarpsborg 088-1-322-122,08
Vålerenga6-2-318-131,82
Lillestrøm3-3-112-71,71
Strømsgodset3-1-218-81,67
Molde3-1-29-61,67
Tromsø2-1-210-71,4
Start3-1-421-81,25
Stabæk3-0-721-240,9
Sandefjord 2-0-56-200,86
FK Haugesund1-2-35-70,83
Kristiansund1-1-47-80,67

Alexander Søderlund og Rosenborg spilte 0–0 mot Lillestrøm i generalprøven. Foto: Martin Slottemo Lyngstad

Som alltid er det store variasjoner hvor vellykket sesongoppkjøringen har vært. Vinterseriemesteren ble Ranheim, men kvaliteten på motstanderne har vært av den dårlige sorten.

Bak følger Brann, Odd og Bodø/Glimt. Helt i bunn finner vi Kristiansund.

Steffen Lie Skålevik ble matchvinner for Brann i generalprøven mot Sogndal. Foto: Tor Høvik

  • Og her ser du oversikten over alle vinterens treningskamper fordelt p hvert enkelt lag:
Publisert:

Eliteserien

SVUTMP
1Bodø/Glimt13112045172835
2Molde13101239132631
3Vålerenga136521817123
4Odd127142014622
5Kristiansund124622316718
  • Champions League-kvalifisering
  • Europaliga-kvalifisering
  • Nedrykkskvalifisering
  • Nedrykk

Mest lest akkurat nå

  1. 8–9 store steiner stenger vei i Suldal

  2. Folk fortsatte festen hjemme

  3. Ingenting er endret i det 100 år gamle huset. Her bor Carl Egil uten kjøleskap

  4. Her kan det bli kø i dag

  5. Han trener 30 timer i uken. Nå skal han kutte skjermtiden på mobilen.

  6. Leteaksjon på sjøen etter mann i natt - hadde svømt i land

  1. Eliteserien
  2. Sarpsborg 08
  3. Tromsø IL
  4. Rosenborg BK
  5. Bodø/Glimt