Lomås forsvarte fjorårsseieren – nå skal han klare den magiske 30-grensa
Erik Lomås (24) forsvarte tittelen på mila under Mørketidsløpet. I år skal han løpe distansen under 30 minutter.
- Tobias Stein EilertseniTromsø

Løpskometen fra Salangen vant Mørketidsløpet på 33,56 i fjor. Ett år med periodevis heltidssatsing har gitt resultater, og Lomås løp i år som i fjor inn i ensom majestet – men 1 minutt og 12 sekunder raskere enn i fjor (32,44).
– Jeg er fornøyd med det. Det var bedre i fjor da det var litt vind og sure forhold. Det var fine vinterforhold i dag og jeg er fornøyd med tiden, sier Erik Lomås til iTromsø.
Dette var hans fjerde milseier i MSM. To ganger har han vunnet på vinteren, to ganger om sommeren.
Mørketidsløpet i gang: Sprenger alle rekorder
21 sekunder ifra
Lomås er nå krystallklar på at han skal klare drømmen om å løpe mila under 30 minutter.
– Satsingen i fjor gikk veldig bra. Jeg hadde 32,09 som personlig rekord fra 2016, mens jeg løp på 30,21 i fjor. Det er nesten to minutter bedring, sier Lomås.
Han kan vise til meget imponerende tider på flere distanser fra 2017.
– Jeg løp på 8,17 på 3.000 meter og 14,25 på 5.000 meter. Jeg både håper og tror jeg skal klare å løpe under 30 minutter på mila i 2018, sier Lomås.
Pendler og satser
Neste for Lomås er innendørs-NM i Bærum i starten av februar.
– Da skal jeg løpe 1.500 og 3.000 meter. Jeg håper på gode tider, men har ingen plasseringsmål. Det blir vrient å perse på innendørs bane, så det er gode tider jeg går for der, sier 24-åringen, som i neste uke fyller 25 år.
Heltidssatsingen i Oslo i fjor ga avkastning. Nå kommer han til å fortsette å være i hovedstaden i perioder.
– Jeg har vært i Salangen hele høsten og jobbet på skolen der. Men fram til våren kommer jeg til å pendle mellom Oslo og Salangen. Jeg er tilkallingsvikar på skolen, så det er en veldig gunstig situasjon, som gjør at jeg kan reise til Oslo å trene i perioder.
Foreløpig har han ikke satt et løp der han skal klare å bikke den magiske 30-grensa.
– Jeg har ikke sett på hele terminlisten ennå, men det må være i et løp jeg har drahjelp. Jeg klarer det ikke alene, sier Lomås.
Mest lest akkurat nå
Dekkgrossist fra Sandnes runder milliarden – kjøper opp svensk selskap
MS Sandnes må slepes hele veien til Arendalsuka
Slakter spesielt to Viking-spillere: – Ikke levert i nærheten
Hylgråt da Viking-drømmen ble knust. Nå er han proff i utlandet
Mopedulykke i Eigersund – lettere skadet
Slukket brann i partytelt før det spredte seg til hus