Derfor nekter Norge å sende dopingkontrollører til Tokyo-OL
Antidoping Norge nektet å sende dopingkontrollører til Pyeongchang-OL i februar. Samme linje ligger an til å gjelde for sommerlekene i Tokyo i 2020.
Daglig leder Anders Solheim i Antidoping Norge vil ikke sende norske dopingkontrollører til Tokyo-OL om ikke det skjer store endringer. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB scanpix
- bernt.harald.dysthe.brennevann@ntb.no
Grunnen er at Antidoping Norge verken er fornøyd med arbeidsvilkårene for kontrollørene eller måten testingen blir gjort på.
– Vi er opptatt av kvaliteten på kontrollarbeidet og å sørge for at det gjøres på en sikker og god måte for utøverne. Da mener vi at man må etterspørre kompetente kontrollører og være villig til å legge ressurser i det, på samme måte som man gjør med dommere og andre funksjonærer i internasjonale idrettsarrangementer, sier daglig leder Anders Solheim til TV 2 og fortsetter:
- LEST DENNE? Spiontiltalte russere, illsinte utøvere og påstått mobbing: I morgen når maktkampen i WADA Det hvite hus.
– Og så langt har det ikke skjedd. Da må noen si ifra og stå på prinsippene. Det har vi valgt å gjøre i forbindelse med OL i 2018. Den linjen har vi tenkt å kjøre videre i 2020. Inntil det endres, så har vi ikke tenkt å sende kontrollører.
Antidoping Norge reagerer på at ordningen i OL i stor grad er basert på frivillighet.
Det er også avslørt kritikkverdige forhold under prøvetaking både under 2016-lekene i Rio og i Pyeongchang tidligere i år.
(©NTB)
Mest lest akkurat nå
Koronasmittet person død ved SUS. 33 nye har fått påvist smitte
Drømmeforhold i fjellet i helgen: – Denne snøen skulle vi hatt i påsken
Ingen storstreik etter at LO, YS og NHO kom til enighet i meklingen
Moren hans var angiver for nazistene: – Hun kom med noen korte kommentarer om noe hun hadde vært med på
Kortene legges på bordet etter årevis med rusproblemer
Soppen vokste ut av huset, og samboeren sa stopp. Men det var bare begynnelsen