Spansk 113-åring kom seg etter covid-19
Maria Branyas (113), etter sigende Spanias eldste nålevende, har vunnet kampen mot koronaviruset på pleiehjemmet der flere beboere døde av pandemien.
- NTB-AFP
Informasjonen i artikkelen kan være utdatert. Gå til vårt direktestudio for siste nytt om korona-utbruddet.
-> Gå til direktestudio
Ifølge BBC har hun overlevd spanskesyken, den spanske borgerkrigen og to verdenskriger, i tillegg til den pågående pandemien.
Branyas, opprinnelig fra USA, ble smittet i april, og har tilbrakt flere uker i isolasjon på rommet sitt på pleiehjemmet i byen Olot nord for Barcelona, der hun har bodd i 20 år nå
– Hun overlevde sykdommen og har det fint. Hun tok en test i forrige uke som var negativ, sier en talsperson for pleiehjemmet.
Trebarnsmoren med 11 barnebarn og 13 oldebarn skal kun ha hatt milde symptomer og fikk oppfølging av én person i fullt beskyttelsesutstyr gjennom isolasjonsperioden sin.
Ifølge TV-kanalen TV3 er det over 100 beboere på hjemmet, og flere av dem er døde av covid-19.
Spania er et av de hardest rammede landene med nesten 27.000 registrerte koronarelaterte dødsfall og over 269.000 registrerte smittetilfeller, ifølge Worldometer. Bare USA, Storbritannia og Italia har registrert flere døde, mens Frankrike er på samme nivå som Spania.
Korona-viruset
Onsdag tar ordførerne stilling til nye skjenkeregler lokalt
Nå kan man igjen gå på konsert og teater – men kun i egen kommune
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
Strand kommune følger nasjonale koronaregler
Smitte ved sykehjem i Strand
Nyheten om norske dødsfall etter vaksinering får internasjonal oppmerksomhet
Mest lest akkurat nå
Det er Øystein Stangeland (51) som er antatt omkommet på Kattfjordeidet
Flere ansatte skal ha blitt smittet på jobb: – Svært alvorlig
Stortinget sa ja - lyttet til alkoholopprør fra Rogaland
Såpeglatte veier i distriktet: – Alt mannskap er ute
Mange beinbrudd på glattå skaper trøbbel for SUS
18-åring skal ha blitt ranet med kniv i Stavanger