Grindhvaler strandet på nytt på New Zealand
En flokk med grindhvaler strandet for andre dag på rad på en avsidesliggende halvøy på New Zealand.
Frivillige fra Project Jonah og ansatte fra New Zealands miljøstyresmakter forsøker å redde en flokk strandede grindhvaler ved Farewell Spit. Foto: Project Jonah via AP / NTB
- NTB-DPA
Flokken på 49 hvaler strandet først mandag ved Farewell Spit, nord på New Zealands sørlige øy. Mange av dyrene døde, men 28 av dem overlevde og ble hjulpet av frivillige.
Tirsdag hadde flokken igjen satt seg fast på grunt vann i det samme området, og de frivillige startet nok en gang redningsarbeidet. De dannet en rekke i forsøket på å gjete hvalene ut på dypere vann.
– Hvalene svømmer fritt i sjøen og blir overvåket av vårt personell. En mindre gruppe er atskilt fra flokken, men svømmer også fritt. Vi følger flokken med båt, og frivillige er klare til å hjelpe dersom situasjonen endrer seg, oppdaterer landets miljødepartement på Facebook.
Grindhvalene hører til delfinfamilien og er blant hvalartene som ofte strander, men man vet ikke nok om hvorfor det skjer.
Mest lest akkurat nå
Stig Løset og naboene går glipp av hundretusener i støtte
Kapteinen døde - skip til kai i Randaberg med sju koronasmittede om bord
20 millioner ubrukte vaksinedoser i EU
Ett kritisk hensyn stopper Iselin Nybø fra å flytte 140 statlige arbeidsplasser fra Oslo til Rogaland
Kristine (29) har gjort et utradisjonelt karriereskifte
Navalnyj sendt i arbeidsleir
Aftenbladet anbefaler
Aktor krever 12 års fengsel: - Han fikk begge guttene til å tro at deres verste mareritt var en drøm
Det forlatte alpeparadiset Ischgl sliter med skammen og ryktet. Én turistgruppe vil de ikke ha tilbake
Regnet tærer hardt på snøen: - Jeg er sjeleglad for at det ikke er denne uka det er vinterferie
Lettere psykisk utviklingshemmet mann risikerer ni års fengsel for nettvoldtekter