Pågripelser og stengte T-banestasjoner i Moskva etter Navalnyj-fengsling
Russisk politi pågrep hundrevis av mennesker, deriblant journalister, i forbindelse med demonstrasjoner mot dommen mot opposisjonspolitiker Aleksej Navalnyj.
- NTB-AFP

I løpet av tirsdag ble over 1.050 personer blitt pågrepet, inkludert journalister, ifølge OVD-info.
Nettstedet skriver at de pågrepne blir behandlet veldig brutalt, og at selv journalister blir slått.
En video viser det som tilsynelatende er demonstranter som blir jaget inn i en bakgård av politiet, som slår demonstrantene hardt med batonger.
Tirsdag kveld stengte også myndighetene flere T-banestasjoner i sentrum rundt Kreml.
Straks etter at dommen mot Navalnyj falt tirsdag kveld, oppfordret hans støttespillere folk om å demonstrere i gatene for å vise sin forakt mot dommen.
Titusenvis av mennesker har de siste ukene demonstrert i Moskva og andre russiske byer. Søndag ble 5.750 demonstranter pågrepet i forbindelse med demonstrasjoner.
Russisk påtalemyndighet og politi har gjentatte ganger advart russere mot å delta i demonstrasjoner som ikke har fått tillatelse.
Flere koronatiltak er nylig blitt opphevet i Moskva, men ikke forbudet mot store folkeansamlinger.