Biden: Trump-tilhengere er ekstreme
Tilhengerne til ekspresident Donald Trump utgjør den mest ekstreme politiske organisasjonen i USA i nyere tid, mener Joe Biden.
- NTB-AFP
Presidenten uttalte seg onsdag om det han kalte Maga-gjengen. Make America Great Again (Maga) har vært Trumps fremste slagord.
– Denne Maga-gjengen er rett og slett den mest ekstreme politiske organisasjonen som har eksistert i nyere amerikansk historie, sa Biden.
Bakgrunnen for uttalelsen var lekkasjen fra USAs høyesterett, som tyder på at den føderale retten til abort kan bli opphevet.
Tidligere president Trump bidro sterkt til at dette scenarioet nå kan bli realitet. Han fikk utnevne hele tre høyesterettsdommere. Alle disse anses som politisk konservative, og høyesterett fikk dermed et konservativt flertall.
– Hva er det neste som vil komme under angrep, spurte Biden på pressekonferansen.
Etter presidentvalget i 2020 har Trump fortsatt å påstå feilaktig at det egentlig var han som vant valget. Mange av tilhengerne hans tror tilsynelatende på dette. Trump har flere ganger antydet at han vil stille til valg igjen i 2024.
Mest lest akkurat nå
Båt med motorhavari ved Grasholmen
Henrik Ingebrigtsen om bruddet med pappa Gjert: – Jeg har sett mange syke rykter om alt mulig
PST-sjefen: – Vi har kanskje vurdert feil
Knust Løkberg: – Jeg ødela kampen etter et kvarter
Gjøran fra Stavanger driver bar i Magaluf: – Plassen har et ufortjent dårlig rykte
Er du blitt syk? Slik takler du koronaplagene